فضای کار اشتراکی لندیما تا اطلاع ثانوی ثبت نام جدید نخواهد داشت بزودی برمیگردیم!

لندیما، اولین شتابدهنده خصوصی و فضای کار اشتراکی کرمان و داستان شکل‌گیری آنشروع ماجرا از یک دغدغه بود؛ نوآوری و خلق ارزش‌های جدید

داستان لندیما از یک جلسه کاری در برج اطلس آغاز شد؛ گفت‌وگوهایی که سرآغازی برای فعالیت فضای کار اشتراکی لندیما شدند. بهتر است قبل از شروع داستان، سفری به گذشتۀ شرکت پدیدار داشته باشیم و ماجرا را از ابتدا دنبال کنیم.

سراغ زمانی می‌رویم که استارتاپ‌ها تازه در ایران شروع به فعالیت کرده بودند و هنوز واژه استارتاپ مانند امروزه بر سر زبان‌ها نبود. شرکت پدیدار همواره در تکاپوی نوآوری و خلق ارزش‌های جدید بوده است، این موضوع سبب می‌شود که با شروع فعالیت استارتاپ‌ها و رشد روز افزون آن‌ها پدیدار تصمیم بگیرد بر روی یک تیم استارتاپی سرمایه‌گذاری کند و مسلم است که انتخاب تیمی از شهر خودمان شایستگی بیشتری برای این سرمایه‌گذاری دارد.

جست‌وجوهایی که در کرمان بی‌سرانجام ماند.

شرکت پدیدار مدت زیادی را در جست‌وجوی یک تیم استارتاپی در شهر کرمان سپری می‌کند اما متاسفانه این کار به سرانجامی نمی‌رسد، زیرا در شهر کرمان چنین تیمی هنوز وجود نداشته است. این موضوع باعث می‌شود که شرکت تصمیم بگیرد تا بر روی یک تیم استارتاپی مستقر در یکی از شتابدهنده‌های شهر تهران سرمایه‌گذاری کند، در بهبوهه بررسی‌های شرکت جهت نهایی کردن قرارداد، یک رویداد استارتاپ ویکند در کرمان برگزار و از شرکت فناوری پدیدار جهت حمایت و اسپانسرینگ این رویداد دعوت به عمل می‌آید.

تصمیمی که تغییر کرد و تیمی که باقی نماند.

تعدادی از شرکت کنندگان این رویداد که همه افرادی علاقمند به حوزه استارتاپ و کسب‌وکار بودند و ایده های مختلفی داشتند زمانی که از این ماجرا مطلع می‌شوند از شرکت درخواست می‌کنند که از تصمیم‌اش منوط بر سرمایه‌گذاری در خارج کرمان صرف نظر کند و شرکت هم قبول می‌کند در ازای تلاش این افراد و کسب دانش و مهارت‌های لازم ، سرمایه‌ای که تیم این افراد نیاز دارد در اختیارشان قرار دهد و در این راه از آنان حمایت کند؛ با این حال بعد از مدتی به دلایل مختلف این تیم فعالیت خود را ادامه ندادند و این امر محقق نشد.

این بار در فکر راه‌حلی جامع برای اکوسیستم استارتاپی کرمان

این بار شرکت پدیدار به دنبال راه چارۀ دیگری برای کمک به رشد استارتاپ‌های کرمان است و چاره را در حل مشکلات زیر ساختی می‌یابد.

به همین دلیل تصمیم می‌گیرد یک فضای کار اشتراکی در کرمان احداث و رویدادهای مختلف مرتبط با حوزه کسب‌و‌کار با عنوان لنداستارز، برگزار کند تا افراد با دانش‌های مختلف به راحتی شبکه‌سازی کنند و تیم‌های استارتاپی تشکیل دهند؛ همچنین  بتوانند بدون نیاز به سرمایۀ اولیه در این فضای کار اشتراکی استارتاپ خود را پیش ببرند و در کنار آن از رویدادهای مختلف، دانش و تجربه‌های موثری کسب کنند. با این تصمیم بود که  فضای کار اشتراکی لندیما به طور رسمی فعالیتش را آغاز کرد و با برگزاری رویدادهای لنداستارز و برگزاری و حمایت استارت آپ ویکند خوشه در پاییز سال 1398 تعدادی تیم مستعد را حمایت کرد. امیدواریم بعد از اتمام دوره پاندمی بیماری کرونا، برگزاری این رویدادها پرانرژی تر و پویاتر از قبل شروع از سرگرفته شود.

بنیان‌گذاران لندیما و هدف آن‌ها را بهتر بشناسید.

آقای مهندس مداح و آقای مهندس صابری بنیانگذاران فضای کار اشتراکی لندیما هستند که همیشه از این امر به عنوان یک مسئولیت اجتماعی یاد می‌کنند و از اینکه در رشد و موفقیت تیم‌های استارتاپی سهیم باشند خشنود می‌شوند.

اکنون فضای کار اشتراکی لندیما، میزبان تعداد زیادی از تیم‌های استارتاپی و افراد فریلنسر است. در سنوات گذشته توانسته‌ایم شاهد رشد بیش از پیش اکوسیستم کرمان و فعالیت خوب تعدادی از تیم‌های استارتاپی باشیم و به هدف خود بسیار نزدیک‌تر شده‌ایم.

تلاش لندیما برای رشد اکوسیستم استارتاپی کرمان تمامی ندارد.

اما ماجرا اینجا تمام نمی‌شود؛ اکنون بعد از حدود پنج سال که از فعالیت لندیما می‌گذرد با مشاهده روند پیشرفت استارتاپ‌ها، شرکت پدیدار متوجه یک مانع دیگر بر سر راه تیم‌های استارتاپی شده است و این مانع،  نبود شتاب کافی و عدم وجود مربیگری است. برای حل این مشکل شرکت پدیدار بر روی دو تیم سرمایه‌گذاری کرده و سرانجام تصمیم می‌گیرد اولین شتابدهندۀ خصوصی کرمان را راه اندازی کند. 

حالا هدف ما چیست؟

هدف بزرگ ما این است که با تاسیس شتابدهندۀ لندیما شاهد رشد سریع‌تر استارتاپ‌های کرمان و زبانزد شدن موفقیت آنان باشیم.

در این راه خدمات گسترده‌تری از قبیل مشاوره کسب‌وکار، آموزش، مربیگری‌، سرمایه‌گذاری و ارتباط با شبکه متخصصین فراهم آوردیم تا حمایتی همه جانبه از تیم‌های استارتاپی کرمان صورت گیرد و از این طریق مسیر موفقیت را آسان‌تر طی کنند.

عملکرد شتابدهندۀ تا به امروز چگونه بوده است؟

عملکرد شتابدهندۀ لندیما، در چندین ماه شروع فعالیتش در تصویر زیر قابل مشاهده است:

آمار فعالیت شتابدهندۀ لندیما

ما برای رشد و پویایی، کنار شما هستیم.

اگر شما هم ایده‌ای برای شروع یک استارتاپ در ذهن دارید و برای راه اندازی کسب‌و‌کارتان نیاز به سرمایه‌گذار و مربی دارید و دنبال فضایی پویا برای رشد و رسیدن به موفقیت هستید حتماً به شتابدهنده و فضای کار اشتراکی لندیما سر بزنید و عضوی از جامعه و خانواده لندیما شوید تا همه با هم به موفقیت مثال زدنی‌ای که در پی آن هستیم دست یابیم. امیدواریم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1400، گامی بزرگ در این حوزه برداشته و حمایت بیشتری را جذب تیم های مستعد و فعال استارت آپی کرمان نماییم.